Biblioteka Europejska Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrołęka, ul. Głowackiego 14 obok Cukierni Pani Leszczyńskiej, 25 kwietnia 2015 r. zgłosiła się do udziału w Nocy Bibliotek, którą na wzór Nocy Muzeów zainicjowali Państwo Alicja Pacewicz i Piotr Pacewicz.
Pierwsza Noc Bibliotek została zaplanowana na 30 maja 2015 do realizacji w całej Polsce.
W Ostrołęce, w Bibliotece Europejskiej Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrołęka, planujemy 12 tematów bo tyle pełnych godzin będzie trwać ta NOC.
Mamy nadzieję, że o każdej pełnej godzinie licząc od 18:00 dnia 30 maja 2015 do 5:00 dnia 31 maja 2015 uda nam się rozpocząć ciekawy dla uczestników temat lub przedstawić propozycję.
Nasze obecne, nie tak bardzo doktrynalne propozycje to:
- Wyroby Cukiernicze J. Leszczyński – twórcze dziedzictwo
- Czas na Herbatę – na DePTaK-u pod księżycem
- Ważne głosy i gazeciarnia
- Opowiadanki – rysowanki – skladanki
- Czytanie z wysokiego stołka pod gwiazdami
- Noclegownia między regałami – czytanie jak pod kołdrą
- Artystyczna albumownia
- Poczet zbieraczy tego i owego
- W daleki świat wyprawy, wyprawy
- Brzask nad DePTaK-iem
- Recenzenci. Ulubione. Przeczytane. Poszukiwane. Najcenniejsze.
- Autorskie wpisy do księgi
ale jesteśmy zainteresowani innymi propozycjami.
W sprawach Nocy Bibliotek prosimy o kontakt z nami w Bibliotece lub telefonicznie 608 487 333 lub mailowo europedirect-ostroleka@europedirect-ostroleka.pl
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 z Ostrołęki do Biblioteki Europejskiej Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrołęka, zostali zaproszeni na wspólne, głośne czytanie baśni i opowiadań z całego świata. Czytaczami byli tym razem współpracownicy ED Ela i Paweł, spotkanie prowadziła Ola.
Uznaliśmy także, że jeśli ludzie – mali i duzi – spotykają się, to warto porozmawiać o aktualnych wydarzeniach ważnych i interesujących. Dlatego nasze rozmowy z uczniami dotyczyły europejskiego autorytetu prof. Władysława Bartoszewskiego, Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju i wielkiej potrzeby pomocy humanitarnej dla mieszkańców Nepalu po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi.
Prowadzone rozmowy były oparte i niejako obrazowane związanymi z tematem książkami i publikacjami. Dzieci mogły podziwiać nie tylko książki, ale także autografy prof. Bartoszewskiego, dowiedzieli się jak profesor rozumiał przyzwoitość i obowiązek wobec Ojczyzny oraz innych ludzi.
Do głośnego czytania wybraliśmy baśnie afrykańskie o zwierzakach z kontynentu afrykańskiego, ale nie zabrakło też opowiadania napisanego przez panią Janinę Annę Krzyżewską o Zosi na Kurpiach. Na zakończenie spotkania była sesja zdjęciowa z wykorzystaniem nakryć głowy pochodzących z krajów Azji i Afryki, co widać na załączonych zdjęciach. Wspominając Kubusia Puchatka mieliśmy także wspólne, słodkie co nieco. Dziękujemy pani Joli Drabickiej, bibliotekarce szkolnej, że towarzyszyła uczniom.





